www.insuliny.pl


Insuliny długodziałające

Jedynym obecnie przedstawicielem tej grupy insulin jest Ultralente - Ultratard HM ( Novo Nordisk) i spośród insulin ludzkich cechuje się ona najdłuższym, sięgającym 24 godzin czasem działania.
Ciekawy jest fakt, że insulina ludzka ultralente nie wykazuje tak długo czasu działania jak wersja zwierzęca tego preparatu i dlatego niektórzy klasyfikują ją jako insulinędługodziałającą o pośrednim czasie działania. Insulina długodziałająca charakteryzuje się prawie 24 godzinnym czasem działania. Czas działania insuliny nie jest równomierny. Szczyt efektu hipoglikemicznego występuje po 10 - 12 godzinach. Długi czas działania przy równoczesnym występowaniu szczytu takiego efektu sprzyja powstawaniu wahań glikemii. Insulinę długodziałajacą można stosować wieczorem lub na noc, czasem jednak można ją wstrzykiwać w celu uzyskania poziomu podstawowego w godzinach rannych. W niektórych przypadkach (u ok. 25% chorych) w celu uzyskania równomiernego poziomu podstawowego było skuteczne podawanie insuliny długodziałającej  dwukrotnie lub wstrzykiwanie jej rano i insuliny o pośrednim czasie działania przed snem. Jednak zasadniczo wśród producentów insuliny długodziałającej występuje tendencja do wycofywania tego preparatu.

Insuliny długodziałające
Preparaty komercyjnePoczątek działania Szczyt działania Czas trwania działania 
Humulin U (Eli Lilly)4 -5 godz.10 - 12 godz.16 - 24 godz
Ultratard HM (Novo Nordisk) 4 -5 godz. 10 - 12 godz. 16 - 24 godz.

Źródło: ,,Cukrzyca, tom I" pod redakcją prof.dr.hab.med.Jacka Sieradzkiego Wydawnictwo Via Medica Polecane diety

Cukrzyca ciążowa a insulina

                      Cukrzyca ciążowa jest zaburzeniem przemiany węglowodanów ujawniającym się po raz pierwszy w okresie trwania ciąży. Jest to szczególna forma cukrzycy, która zarówno przebiegiem, jak i leczeniem różni się znacznie od klasycznych form cukrzycy, jak cukrzyca typu 1 i typu 2. Podstawą leczenia cukrzycy ciążowej [...]

link >