www.insuliny.pl


Tempo wchłaniania insuliny

W celu zbliżenia do stanu fizjologicznego,lekarz może zalecić przyjmowanie więcej niż jednego rodzaju insuliny. Każdy rodzaj insuliny wchłania się do krwioobiegu w innym tempie i zaczyna działać w różnym czasie. Ma to wpływ na wybór miejsca wstrzykiwania preparatu. Z jednych miejsc insulina szybciej przenika do krwi niż z innych. 
Większość insulin wchłania się się :
  • najszybciej z okolicy brzucha 
  • trochę wolniej z okolicy ramion 
  • jeszcze wolniej z okolicy ud
  • najwolniej z okolicy pośladków 
W zależności od wyboru miejsca wstrzyknięcia poziom glukozy we krwi może być wyższy lub niższy. 
Często wybór miejsca wstrzyknięcia podyktowany jest tempem wchłania insuliny.Jeżeli posiłek zostanie spozyty tuż po wstrzyknięciu insuliny, można wybrać okolicę brzucha, skąd wchłania się najszybciej. 
Należy także pamiętać, że insulina wchłania się szybciej, jeżeli tuż po wstrzyknięciu insuliny wykonuje się ćwiczenia aktywujące mięśnie w okolicy miejsca wstrzyknięcia leku. Przykład: jeżeli po podaniu insuliny w pośladek pacjent będzie biegał, insulina wchłonie się do krwioobiegu znacznie szybciej niż gdyby wstrzykniecie wykonane zostało w okolicę brzucha. 
    Polecane diety

Cukrzyca ciążowa a insulina

                      Cukrzyca ciążowa jest zaburzeniem przemiany węglowodanów ujawniającym się po raz pierwszy w okresie trwania ciąży. Jest to szczególna forma cukrzycy, która zarówno przebiegiem, jak i leczeniem różni się znacznie od klasycznych form cukrzycy, jak cukrzyca typu 1 i typu 2. Podstawą leczenia cukrzycy ciążowej [...]

link >